16 Mayıs 2011 Pazartesi

15 Mayıs 2011

Geçen hafta çevre sakinleri arıları şikayet etmesi sebebiyle tüm arıları bahçeden kaldırmak zorunda kaldık.Arıları kanola ekili tarlalara nakil ettik.Çalınma tehlikesi nedeniyle de yeni aldığım arıları termo kovanlara aktaramadığım gibi katta atamadım.Sıkışma ve oğula çıkmasını önlemek için strafordan 5 çerçevelik ruşetler yaptım.


Kanoladan super bal gelmiş ve arılar balları depolamaya başlamışlar.Mevcut kapalı yavrular çıktığında kovanlar oldukça sıkışacak.Ama yapacak birşeyimde yok.Kat atamıyorum.Kovanların durumuna göre 2 veya 3 çerçeve alınıp straforlara aktarılıp,yerine kabarmamış petek verildi.

Yeni aldığım koloninin ana arısı.
Kovanlar yol kenarında.Otların yüksek olması görünmelerine engel oluyor.Tabi herşey kısmet.Umarım birşey olmaz.


Kovanlarım kanola tarlasının yanında.

Strafora aktarılan arılar eski yerine getirildi.Ana arı memelerinden verildi.Geçen sene oğula çıkan ana arınında öldüğünü tespit ettik.Bu kovanada ana arı memesi verildi.Haftaya genel kontrol de durumlar belli olacak.

2 haftalık olan 10 adet civciv kümese götürülüp, 5 haftalık 3 adet palazın yanına kondu.Kuluçka makinasına bu hafta 25 adet daha yumurta kondu.21 gün sonra kısmetimizde ne var görürüz.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder