3 Ocak 2016 Pazar

03 Ocak 2016

2016 yılı herkese öncelikle sağlık,mutluluk ve bol kazanç getirmesini diliyorum.

2015 yılı başında yaptığım yayının üzerinden 1 sene geçti.Genel de bütün işler rutin oldu ve tüm arıcıların yapması gereken işleri bildiğini kabul ederek çok yayın yapmıyorum.Bu yayınım da 2015 senesi içinde yaptığım işleri özetlemek istedim.
Öncelikle benim için önemli olan ana arı yetiştirme üzerinde odaklandım.Arkadaşım Savaş Soyhun beyle birlikte ana arı üretme denemelerimiz oldu. Janter setine benzer Güney Kore malı Yasaeng seti temini ile ana arı üretimini 2 parti olarak yaptık.
 Yasaeng seti Janter seti benzer olmakla birlikte set içinden ayrıca çıta çıkmakta.Bu çıtaya ana arı yüksükleri geçebiliyor.Janterdeki gibi ekstra çerçeve yapıp yuvaları çerçeve üzerine oturtmuyorsunuz.Ayrıca bu set ile hem ana arı hem de arı sütü üretme imkanı var.
 Kullanma kılavuzunda 3 gün yoğun besleme yapılması öneriliyor. 3 gün sonra ana arının hapsedileceği alan mumla kaplanmış oldu.
 Daha sonra ana arı yumurta attırılıp meme oluşumu sağlandı.Memeler kapandıktan sonra da plastik kutucuklara işçi arı ile kek konulup ana arıların çıkması beklendi.İlk parti de ana arı üretimi ikinci partiye göre daha verilimli oldu.Kovan sayımızın az olması nedeniyle başlatıcı koloniyi bitirici koloni şeklinde kullandık.Çıkan ana arıların çiftleştirmeye hem başlatıcıdan hemde diğer kovanlardan işçi arı alarak yapınca ikinci parti ana arı üretme verimi düşük kaldı.Yine de bölerek üretmekten daha iyidir.
Ana arı üretimi sürerken sınırlı sayıdaki koloniyi de bala hazırladık.2014 yılında polen toplamıştım.Bu sene hiç toplamadım.Kısmetse sene inşallah.
 Hasat sonrası makinayı açtık :)
 Bu seneki aroma farklı.Her sene farklı bir aroma da bal almak güzel oluyor.
Hasat sonrası bir tur şerit bir tur da formik asit ile varroa mücadelesi yapıldı.
 Hem sıvı hemde kek ile besleme yapıldı.
 Apiyem'i hemen sevdiler.
Arılarla uğraşırken çevre temizliğini ihmal etmedik.
 Bu sene arı malzemelerini koymak için bir ardiye ev yaptırdım.Tüm arı malzemeleri evin ve arılığın içinde dağınık halde bulunurken artık burda olacaklar.


 2016 ilk gününde yine oksalik asit ile varroa mücadelesini yaptım. Artık baharı bekleyeceğim.

Tüm arıcı arkadaşlara hayırlı bir yıl olmasını diliyorum.
5 yorum:

 1. Sayın Salih Bey
  Selamün aleyküm
  Son fotograftaki eser çok şahane...
  Ana arı üretimi için kullandığınız aparat, Apimaye'nin ürettiği aparata benzettim.
  Eğer kullanmışsanız ikisinin karşılaştırmasını yapabilir misiniz?
  Sizdeki aparatı nasıl temin edebilirim.
  Yeni sezonun sizlere ve tüm arıcı dostlara da hayırlı olmasını dilerim...
  Selam, saygı ve muhabbetle...

  YanıtlaSil
 2. Teşekkür ederim minik arıcı.Ana arı apartı Apimaye'nindir.Bana göre bu sistem daha pratik.Herşey hazır,videosunda uygulamalar anlatılıyor.Arının başında olmadığımız,kovan sayımız yeterli olmadığı halde 15 adet ana arı üretebildik.aparatı apimayeden alabilirsin.Telefonu :(0212) 876 7655. Sana da hayırlı seneler. Selamlar.

  YanıtlaSil
 3. Bu sene bende bu aparattan alıcam ana arı üretimi için inşallah başarılı oluruz hayırlı seneler...

  YanıtlaSil
 4. Merhabalar bende arıcılık yapmak istiyorum termo kovan alma konusunda tereddutluyum sız bu konuda tecrübelisiniz rica etsem avantajlarımı dezavantajlarını yazarmisiniz şimdiden tesekkurler

  YanıtlaSil
 5. Merhabalar bende arıcılık yapmak istiyorum termo kovan alma konusunda tereddutluyum sız bu konuda tecrübelisiniz rica etsem avantajlarımı dezavantajlarını yazarmisiniz şimdiden tesekkurler

  YanıtlaSil